Efektivní zdravotní filtr

Efektivní zdravotní filtr ale i další práce zdravotníka během pobytu začíná u spárované dokumentace (lékářský posudek, bezinfekčnost, list účastníka apod) a v jejím abecedním pořádku.

Zdravotník, nemůže nosit v hlavě všechny problémy všech dětí. Abecední pořádek zdravotní dokumentace umožňuje rychlé nalezení konkrétní složky. Při obtížích může zdravotník sáhnout po lécích z táborové lékárny a čekat zda zaberou nebo rychle najít a mrknout do dokumentace, jaký lék a dávku má dítě v případě potíží předepsán a vyhnout se tak případným kontraindikacím a nebo alergickým reakcím na jiný lék. Spárování všech dokumentů od jednoho dítěte do jedné složky je vhodné také proto, že krom lékařského posudku má zdravotník k ruce i kontakty na rodiče, udaje o zdravotní pojišťovně apod. Což se vyplatí při potřebě navštívit nemocniční zařízení či předání ZZS.

Brzdy při zdravotním filtru

 • největší brzdou ZF je nespárovaná a neseřazená dokumentace. Není nic horšího, než když před Vás učitel hodí tři hromady papírů, kdy každá je vybraná v jiném pořadí. A argument? "Šak jste nic takového nepožadovali".
 • nečitelný nebo neúplný Lékařský posudek. Většina rodičů a bohužel i lékařů si myslí, že jde o jakousi formalitu, aby dítě vůbec někam odjelo. Opak je však pravdou. Lékařský posudek je základním kamenem proto, aby dítě správně dostalo své pravidelně užívané léky a také, aby se o něj nejen zdravotníci, ale případně i záchranáři či lékaři mohli opřít. 80% dětí však na pobyt přiveze neúplný nebo špatně čitelný posudek. Ať už jde o lékařský "škrabopis", nekontrastní kopii nebo třeba uvedenými léky, ale bez dávkování. To vše komplikuje hladký průběh zdravotního filtru při zahájení pobytu. 
 • zbytečná anamnéza - někteří zdravotníci by rádi zjišťovali rodinnou anamnézu po x pokolení, všechny možné úrazy a problémy od narození apod., každého dítěte zvlášť i přes to, že v lékařském posudku stojí "schopen bez omezení". Jakým je to přínosem, vám neumíme říct. A pakliže máte udělat zdravotní filtr pro 400 dětí...

Jak na efektivní filtr - ŠvP

 • filtr začíná vždy představením se zdravotníka (Např.: Ahoj děti, já jsem ... a jsem váš zdravotník).
 • převzetí spárované a seřazené dokumentace od učitele (ideální je dokumenty jednoho dítěte spárované do jedné eurofólie - lékařský posudek jako první)
 • posudky, se závěrem "schopen bez omezení" a bez medikace, zdravotník přechází.
 • dítě jenž má v posudku uvedenou medikaci, si zdravotník vyzve, aby si od něj převzal léky a popřípadě se doptal na užívání (není li uvedeno v posudku). Přitom si vytváří seznam dětí s pravidelně užívanými léky.
 • dítě jenž má v posudku uvedené omezení si zdravotník vyzve, aby dítě poznal a zjistil jaká je míra omezení.
 • Na závěr by měl následovat dotaz ke skupině dětí typu: "Má ještě někdo nějaké léky?" Pakliže ano, nejedná se o vitamíny a léky nejsou zapsány v lékařském posudku nastává nemalé dilema - viz níže.

Jak na efektivní filtr - ZA

 • zotavovací akce jsou jednodušší, protože děti většinou přicházejí postupně a i přímo se zákonným zástupcem. Zdravotník tak dostává spárovanou dokumentaci přímo od rodičů a v případě nejasností se může na cokoliv doptat
 • v případě, že se zdravotník setká s autobusem dětí až v místě ZA, probíhá filtr, jako při ŠvP.

Léky neuvedené v lékařském posudku

 • pravidlo je, že zdravotník smí vydávat pouze ty léky, pro jejichž vydání má kompetence. Jsou-li léky vázány lékařským předpisem a zdravotník není lékař a léky včetně dávkování nejsou uvedeny ani v lékařském posudku, nesmí je dítěti podat.
 • nejlepším řešením je neprodleně informovat zákonného zástupce a požadovat co nejdříve nový LP, abyste mohli dítěti léky vydat. 
 • pokud není možné LP získat obratem, je potřeba od zákonného zástupce alespoň podepsaný souhlas s vydáním léků. Viz Ke stažení

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Rychlý kontakt

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.

Provozovatelem webu ZdravotníkZA.cz je AMBULANCE NODE - CZECH REPUBLIC, z.s. *2009,